Våra företagstjänster

Mora Interiörlack: "Äntligen flyger det"

Erik Eriksson på Mora Interiörlack har fullt upp. Arbetet med att lackera köksinredningar och produkter åt både privatpersoner och företag rullar på. Äntligen! Idogt arbete, en passion för jobbet och ett nyöppnat showroom har fått det att lossna. 

”På sikt hoppas jag kunna öppna en mer komplett köksrenoveringsfirma med duktiga snickare där vi kan sköta allt från design till målning och montering. Så att det blir en byggfirma med köksinriktning där vi också kan montera våra egna produkter.”

Erik Eriksson har en tydlig bild av hur han vill utveckla Mora Interiörlack. Han är nu inne på sitt femte år som egen företagare. När ”fritiden” inte längre räckte till för alla lackeringsuppdrag som kom in sade han upp sig från anställningen och satsade helhjärtat på att lackera luckor, möbler, dörrar och köksinredningar.

”Det är väldigt kul med lackering, man ser stor skillnad snabbt och är roligare än penselmålning, även om det är mer förarbete. Fördelen för kunden är att man kan välja färg helt fritt och lacka om sitt befintliga kök eller möbel till just den nyans man vill ha.”

På besök hos Erik Eriksson på Mora Interiörlack i Mora.

Lackerar knivar, badkar och kök

När han bodde i Örebro var det billackering som gällde, men när flyttlasset gick till Mora blev det helt andra jobb. Tills suget tillbaka till lackeringen blev för stort.

”Fast det är svårt att slå sig in bland billackerarna här, så jag växlade fokus till att lacka luckor, möbler dörrar och köksinredningar i stället. Jag startade hemma på gården och nu står vi här i egna lokaler och jobbar två personer på heltid”, konstaterar han nöjt.

Det är Erik och frun Nathalie som idag utgör företaget. Lokalerna i Östnor utanför Mora är betydligt mer rymliga än de hemma på gården. Dessutom är de bättre anpassade för de olika typer av måleriarbeten Erik utför. Just nu ska en kökssoffa snart sprutmålas grön och ett badkar står på kö att lackeras.

I början var det mest privatkunder som hittade till Erik. Med åren har det svängt och idag är uppåt 70% företag och han målar exempelvis knivskaft för Morakniv och badkar för Mora Armatur.

”Jag har jobbat hårt för att öka köksdelen och nu äntligen flyger det. Mycket släppte när jag öppnade vårt showroom i inredningsbutiken Jute Home i Mora Noret. Det var precis vad vi behövde. Där kan kunder se exempel på vad vi kan göra, vilket har blivit ett riktigt lyft.”

På besök hos Erik Eriksson på Mora Interiörlack i Mora.
På besök hos Erik Eriksson på Mora Interiörlack i Mora.

Ett bollplank på sparbanken

En pusselbit i Eriks resa som företagare är samarbetet med sparbanken.

”Framför allt är det skönt att ha en kontakt som kommer ut, hör av sig och som man kan bolla med. Det är mer än bara rådgivning, av Sofia får jag också hjälp med mindset och hur jag kan tänka. För det finns alltid en grundoro i kroppen när man börjar hantera allt större summor.”

Dessutom uppskattar han att sparbanken har en tydlig lokal förankring och kan bygden.

”Allt känns så nära och det känns som att allt går att lösa, vilket är suveränt. Det känns dessutom inte som att det är ett huvudkontor långt borta som styr och ställer. Allt är liksom enklare – om jag undrar något är det bara att ringa och fråga.”  

Se filmen från Mora Interiörlack

Är du företagare?

Vi finns här för att hjälpa dig som företagare och som din företagsbank tar vi fram lösningar som passar just dig och din verksamhet. Vi har produkter, tjänster och rådgivning som underlättar arbetet och vardagen – om det så handlar om sparande, finansiering, lån eller pension.