Hoppa till huvudinnehåll

”Det blev precis det vi hoppades på” – Åhl ställde till med ett rejält 700 årsfirande

Under 2025 har Åhls socken firat sitt 700-årsjubileum. Ett helt år fyllt av aktiviteter, samarbeten och möten som samlat både unga och gamla. Med stöd ur Leksands Sparbanks Insatser för bygden har föreningarna i området kunnat skapa ett firande som satt avtryck – och som redan lett till större engagemang och fler medlemmar.

Firandet startade redan vid valborg, då två majbrasor tände den första gnistan för jubileumsåret.

”Det blev väldigt uppskattat. Uppe i Sätra var det uppåt hundra personer och i Finnviken lika många till. Det var roligt och enormt fina kvällar”, berättar Åsa Danielsson från Åhls Hembygdsförening, som varit drivande och mycket engagerad i arbetsgruppen kring jubileet.

Redan i januari samlades föreningarna i Åhl för att brainstorma. Målet var tydligt: att lyfta byns historia, stärka gemenskapen och skapa mötesplatser som ger något även till nästa generation.

”Vi ville göra något för byn, öka gemenskapen och även plocka fram lite byhistoria.”

Ett gediget aktivitetsprogram

Under året har flera föreningar bidragit med aktiviteter. Tunstas Americana-dag, Craft & Market Day, blev en riktig höjdpunkt som lockade besökare i alla åldrar.

”Det blev väldigt uppskattat och otroligt välbesökt av både äldre och yngre. Då Insjön har historia av att ha många gamla bilar hemma i garagen, var det extra roligt att få se många fina pärlor den dagen. Och all musik”, säger Åsa.

Insjöns IP arrangerade en stor aktivitetsdag med tipspromenad, prova-på-sport och en uppskattad bingo. Förstapriset var Åhlfilten – en unik skapelse inspirerad av högtidslivet till Åhls sockendräkt och framtagen tillsammans med klassiska Tidstrands yllefabrik i Sågmyra.

”Personligen har arbetet med Åhlfilten varit det absolut roligaste under året och varit mest minnesvärt. Den filten ligger mig väldigt varmt om hjärtat. Den kommer dessutom att leva kvar, det kan jag bekräfta redan nu. Den behåller vi!”

Under sommaren bjöd sedan trädgårdsföreningen in till trädgårdsvisningar och skolans årskurs deltog med en egen utställning om fornminnen. För barnfamiljerna ordnades ”Lilla midsommar” och på Vattberget hölls både sommarcafé och det stora midsommarfirandet.

Ett jubileum som engagerade hela byn

Höstens hembygdsdag lockade både föreläsare och lokala hantverkare, innan jubileumsåret avslutades i december med en uppskattad julmarknad på Solhem. Åsa beskriver året som en lyckad satsning från start till mål.

”Det har varit stor uppslutning kring alla aktiviteter. Vi satte ribban lagom högt och kunde skapa precis det vi ville – träffpunkter, att ha något att samlas kring och prata om. Och även föra vidare vår historia till nästa generation. Därför har det varit så kul att det varit många barn och ungdomar på alla evenemang.”

Åsa tror att 700-årsåret har året betytt mycket för Åhlborna.

”Det känns som att det blivit mer större gemenskap. Alla saker har varit positiva och roliga inslag i byn, som skapat liv och rörelse.  Det är också vad folk säger, att det händer något bara en cykeltur eller promenad bort. Att det är en närhet till saker och ting.”

Stöd som gjort skillnad

Medel från sparbankens Insatser för bygden har hjälpt jubileet att nå ut till fler.

”Pengarna har hjälpt oss att nå ut med våra aktiviteter, för det har legat en hel del marknadsföring och annonsering bakom allt. Vi har även lagt en del av bidraget i arbetet med Åhlfilten och att vi har kunnat ha caféverksamheten öppen”, säger Åsa.

För henne och alla som varit med i arbetet har jubileumsåret framför allt handlat om att skapa något tillsammans. Och även om firandet är över för den här gången, finns mycket kvar att bygga vidare på. Samhörigheten, mötena och idéerna som väckts under året kommer fortsätta leva i byn – i stort som i smått.

Åhls socken firar 500 år 2025, med en rad olika aktiviteter och evenemang.

Om Åhl 700 år

  • Åhls socken omnämndes första gången i ett brev från 1325 – och därmed blev 2025 jubileumsår.
  • Föreningar i området gick samman för att skapa ett helt år av aktiviteter för både unga och gamla.
  • Firandet innehöll bland annat marknader, kulturinslag, trädgårdsvisningar, midsommarfirande, sommarcafé och en stor hembygdsdag.
  • En specialframställd filt, inspirerad av Åhls sockendräkt, blev årets stora signaturprojekt och en uppskattad symbol för jubileet.
  • Alla aktiviteter lockade många besökare, engagerade många bybor och stärkte gemenskapen i byn.
  • Föreningar vittnar om fler medlemmar, nya mötesplatser och en känsla av stolthet över bygdens historia.
Åhls socken firar 500 år 2025, med en rad olika aktiviteter och evenemang.
Ebba Tidstrand, Helena Tidstrand och Åsa Danielsson under releasedagen för Åhlfilten.
Åhls socken firar 500 år 2025, med en rad olika aktiviteter och evenemang.
Release på Vattberget, med Monica Mathisen och Ingrid Knutes klädda i Åhldräkten.
Åhls socken firar 500 år 2025, med en rad olika aktiviteter och evenemang.
Aktivitetsbingo under IP-dagen.
Åhls socken firar 500 år 2025, med en rad olika aktiviteter och evenemang.
Åhlfilten och det dräktliv som inspirerat till dess utformning.
Åhls socken firar 500 år 2025, med en rad olika aktiviteter och evenemang.
Många barn och ungdomar var med under aktiviteterna som anordes under året. Här aktivitetsbingo under IP-dagen.
Barn som åker cykel vid pumptracken i Dala-Floda, Dalarna.
Dala-Floda Pumptrack

Ansök om Insatser för bygden

Vi ger stöd till projekt och aktiviteter som på olika sätt stärker samhället på både kort och lång sikt. Det kan exempelvis handla om initiativ riktade mot barn och unga eller klimatsmarta satsningar. Har du en idé som du vill genomföra? Skicka in en ansökan om bidrag.