Leverantör av affärssystem
För att vi ska kunna möta våra kunders behov och samtidigt ha möjlighet att samordna våra tjänster i olika affärssystem, är det extra viktigt för oss att ha ett nära och utvecklande samarbete tillsammans med er.
I ett samarbete mellan de sex största nordiska bankerna, där sparbankerna är med, planerar vi för att modernisera, standardisera och förbättra den svenska infrastrukturen för betalningar.
Under ett antal år arbetade vi banker i ett nordiskt initiativ under namnet P27. När de danska bankerna drog sig ur initiativet under våren 2023, startade P27 ett nytt projekt tillsammans Bankgirot som ska fokusera på att bygga en modern svensk infrastruktur för betalningar, i nära samarbete med oss svenska banker.
Det betyder att vissa tjänster och produkter kommer att fungera annorlunda jämfört med hur dessa fungerar idag och förändringarna kommer att ske stegvis.
Tack vare Riksbankens beslut att ansluta sig till den Europeiska Centralbankens (ECB) plattform för omedelbara betalningar, TIPS, så öppnas det upp nya möjligheter för oss att kunna erbjuda nya snabbare betalningstjänster även via andra kanaler.
Arbetet med att införa den nya globala standarden ISO20022 pågår för fullt på den europeiska marknaden.