Välkommen till årets Skogsträff – en kväll för dig med skog och lantbruk
Vad behöver du som skogsägare ha koll på när det gäller ekonomi, generationsväxling och försäkringar? Den 26 november bjuder vi tillsammans med Mellanskog och Dina Försäkringar in till en kunskapsspäckad kväll för dig med skog och lantbruk i Dalarna.
Att äga skog är både ett ansvar och en möjlighet – oavsett om du nyss tagit över en fastighet eller varit aktiv i många år. Under vår skogsträff får du ta del av tips och råd från experter inom ekonomi, skogsskötsel och försäkring. Dessutom får du chans att nätverka med andra skogsägare i bygden.
”Skogsägare står inför många beslut, både praktiska och strategiska. Vi vill bidra med kunskap och vägledning så att fler känner sig trygga i sitt ägande och kan ta hållbara beslut för framtiden", säger Maria Leander, rådgivare på Leksands Sparbank.
Kvällen inleds med en genomgång av aktuella frågor från Mellanskog, där fokus ligger på skogsekonomi och generationsväxling. Därefter delar vi på sparbanken med oss av hur vi som bank kan vara en aktiv partner i ditt skogsägande och kvällen avslutas med Dina Försäkringar som pratar om rätt skydd för dig och din fastighet.
Vi bjuder på fika med smörgås – och förstås på massor av kunskap och inspiration.
Anmälan: Senast fredag 21 november.
---
Kvällens program
- 18.00 Välkommen!
- 18.05 Mellanskog: Skogsekonomi & generationsväxling
- 19.15 Fika med smörgås
- 19.30 Leksands Sparbank: Ekonomi och partnerskap
- 19.50 Dina Försäkringar: Försäkring för skog och lantbruk
- 20.15 Tack för ikväll!