Våmhus Matbod: Katarina och Mikael satsar för bygden
Först var svaret ett bestämt nej. Men tanken på att återigen få en butik i Våmhus ville inte riktigt släppa taget. Nu är Katarina Lavin Bogg och Mikael Bogg mitt uppe i en miljonsatsning på Våmhus Matbod – en modern lanthandel som ska vara öppen dygnet runt och samtidigt bli en naturlig mötesplats i byn.
När den tidigare butiken i Våmhusmacken gick i konkurs började frågorna komma. Skulle inte Katarina och Mikael ta över?
De skrattade bort det. Katarina driver redan Värdshuset vid Gesundaberget och är franchisetagare för ST1 i Mora. Mikael arbetar som personlig assistent och rycker dessutom ofta in i Katarinas olika projekt.
Men frågan blev kvar. Paret började fundera, gjorde en affärsplan och tittade närmare på förutsättningarna. När möjligheten att ta över fastigheten dök upp igen bestämde de sig.
”Då kände vi: Nu kör vi!”
En butik – och en plats att mötas på
Sedan nyheten blev känd har reaktionerna varit många. Katarina delar löpande renoveringen i sociala medier och följarna får hänga med bland rivning, målning och byggkaos.
”Det är superpoppis och så kul! Man blir alldeles varm i hjärtat. Vi brinner för en levande landsbygd och för att det ska finnas något nära, att det finns samlingsplatser för människor”, säger Katarina.
Just mötesplatsen är viktig. För den som har svårt att ta sig till Mora eller Orsa innebär butiken närmare till vardagsservicen. Men förhoppningen är också att människor ska komma in för en fika, träffa någon bekant eller bara säga hej.
Och en sak har Våmhusborna redan varit tydliga med.
”Folk har låtit oss veta att vi inte får ha en butik utan att man ska kunna köpa sig en stödkorv. Det var väldigt viktigt”, säger Mikael och skrattar.
Öppet dygnet runt
Våmhus Matbod blir en hybridbutik, där registrerade kunder kan handla även när butiken inte är bemannad. Vid öppningen ska omkring 2 000 artiklar finnas på hyllorna och ambitionen är att det ska gå att göra hela sin vanliga handling här – inte bara komplettera med det som saknas hemma.
Lokala produkter får också en självklar plats. Katarina och Mikael för dialog med flera producenter i trakten.
”Det är helt avgörande att bygden faktiskt handlar här om butiken ska finnas kvar. Många pratar om fördelen med att kunna köpa en liter mjölk när den tagit slut, men ingen handlare kan gå runt på några sålda liter mjölk. Vi kommer också att fråga kunderna vad de vill ha och anpassa utbudet så långt det går.”
Katarina och Mikael tog över fastigheten i augusti. Nu investerar de stort i att renovera och forma sin nya lanthandel. Väggarna ska bland annat kläs med virke från den egna skogen.
”Det är full rulle! Jag målar panel, Micke kör sopor och river. Sedan är det allt runt omkring också – tillstånd, fiber och dialog med hantverkarna.”
Planen är att Våmhus Matbod ska öppna i december.
”De kan och förstår bygden”
Leksands Sparbank är en av aktörerna som varit med och gjort satsningen möjlig. För Katarina och Mikael har finansieringen varit viktig, men de lyfter minst lika mycket betydelsen av det personliga stödet under resans gång.
”Sparbankens stöd har betytt otroligt mycket, inte minst det personliga bemötandet. Att ha en person att kontakta och kunna träffa, att ha någon att gå till fysiskt. Vi hade hört mycket gott om sparbanken och visste att de var duktiga på lokala företagare, att de kan och förstår bygden.”
Katarina beskriver sig själv som en entreprenör med starkt driv. Mikael konstaterar med ett skratt att han brukar få följa med på hennes idéer.
”Jag får hela tiden åka med på dina projekt.”
Den här gången handlar projektet om något som engagerat betydligt fler än dem själva. Om allt går enligt plan öppnar Våmhus Matbod i december – med mat på hyllorna, lokala produkter och förstås en stödkorv för den som vill stanna en stund.